
Johan Joachim Björklund
1973 - 2023
-
Heliga korsets Kapell, Kristianstad
-
2024-01-19
-
10:30
-
10 hälsningar
Till minne
Älskad saknad
Jag ser mig själv
Som en sökare
Som söker ordet
I ordets
Rätta bemärkelse
Jag skriver en massa skräp
Just för att söka
Efter det rätta
Minnen av Johan Joachim
Anhöriga till Johan Joachim Björklund har skapat denna minnessida så att du enkelt kan dela med dig av dina minnen av Johan Joachim
Johan lilla Johan ....tänker än idag på när lilla lilla du å jag bakade illgröna muffins i knäckformar 🫠 å allt annat bus vi hittade på !!! När jag var barnvakt så var gränserna lätta att rubba på bara du var glad å mådde bra !!! Å du var minsann bland de gladaste människor jag någonsin träffat!!!! Hoppas du har det bäst där Du är nu lilla kusin ...Du är saknad ❤️ Kram kusin Susanne
Susanne
07.01.2024Din humor, din värme, din vilja att klara allt även om det inte alltid gick - det fanns så många anledningar att tycka om dig när du levde och lika många orsaker att sakna dig nu. All respekt för din gärning i livet, allt deltagande med din familj, släkt och vänner!
Farbror Per
02.01.2024Johan (eller Lille Johan som vi kallade dig på Barbacka); Vi sågs av en slump för ett tag sedan på Espresso house. Vi pratade om minnen från Barbacka. Jag tänker ofta på dig. Jag gav dig tipset, för över 20 år sedan, att läsa Stanislavskji, En skådespelares arbete med sig själv. Du slukade hela boken i ett nafs och det var så härligt att jag och du kunde dela denna "bibel" med varandra. Jag är så ledsen för att du lämnat jordelivet o tänker på din familj. Du är en ängel nu. En genomgod människa med djupa tankar och empati. Du är saknad. Kärlek sänder jag dig här och nu. Från Lena Holmgren
Lena
02.01.2024Tack Johan för alla gemytliga stunder, musikaliska möten, filosofiska samtal, glada skratt och fin vänskap genom de 27 år vi kände varandra.
Jag har tyvärr ingen möjlighet att närvara på din begravning så jag säger på detta sätt farväl och vi ses igen 🎶
Tony
31.12.2023Johan! Längesen vi sågs, men du fanns alltid där. Minnen från Barbacka, teatern, hänget, livet med mera. Ledsamt besked , att se din dödsannons i tidningen ! ♡︎ trumma och fortsätt att skriva där du är ♡︎
Mikaela
30.12.2023Tack för gott samarbete och goda diskutioner på Regis genom 24 år. Saknar du kommer med baskern på huvudet och säger godmorgon. Ha det bra där du befinner dig.
Lis
20.12.2023Tack för alla trevliga samtal och stunder genom åren.
Jag minns dig med glädje.
Annika
19.12.2023Det var oerhört tungt att ta emot beskedet. Du hade det inte alltid så lätt, med du var alltid på gott humör, positiv, glad och lite sådär fnittrig. I 14 år har vi jobbat ihop, saknaden är enorm!
Sov gott Johan!
Conny
18.12.2023Vi på Regis saknar ditt goda humör och hjärtliga skratt som ljöd över hela lokalen. Finns inga ord som kan beskriva det tomrum som du lämnar.
Tänker på dina nära och kära och sorgen de känner. Sov gott Johan.
Lena
18.12.2023