
Carl-Gustaf Nykvist
1953 - 2023
-
Ingarö kyrka, Värmdö
-
2023-08-04
-
14:00
-
15 hälsningar
Till minne
Älskad saknad
Minnen av Carl-Gustaf
Anhöriga till Carl-Gustaf Nykvist har skapat denna minnessida så att du enkelt kan dela med dig av dina minnen av Carl-Gustaf
Vila i frid du gode granne.
Alltid en hjärtlig räv bakom öronen. Spontana leksaker till mina barn, grönsaker från trädgården, och den livliga ”Carl-Gustaf-musiken” i solnedgången. Hälsningar från Vretaholm och utsikten där du tog dina promenader de sista åren. Kram till Patricia och alla anhöriga.
Joakim Drugge med familj
Joakim
18.08.2023Tråkig att du inte finns längre.
Vi hade så många roliga och fina båtprojekt under 90-talet på Resarö.
Vila i ro.
Hasse
02.08.2023Last year, Carl-Gustaf invited Ruth and I to join him at the Bergman Week festival in Faro. It was lovely spending time with him and dear Patricia that week, and meeting Henrik as well. After the festival, we visited Carl-Gustaf and Patricia at their home in Granna.
What a sweet, kind wise man. We will miss him.
Marty and Ruth
01.08.2023Sending Carl-Gustaf a fond sweet farewell. We met and partied in Paris in 1976 when I was working on Polanski’s Tenant with Sven.
Years, later ‘Charlie’ stayed with me in L.A., where we had fun and almost had a double date together with some actresses. He was a dear, kind friend.
Marty Ollstein
01.08.2023Har svårt att ta in att Carl-Gustaf inte längre finns med oss. Vi blev kompisar på 80-talet, drev filmbolag, gjorde reklamfilm, dokumentärfilm och spelfilm i olika konstellationer. På 90-talet gick vi åt olika håll men den nära vänskapen har alltid funnits där, djupt rotad sedan vi träffades i Los Angeles för över 40 år sedan och som ytterligare förstärktes av våra fäders starka band. Jag har många fina, galna och roliga minnen med Carl-Gustaf och blev påmind om många av dem under vår gemensamma resa till Fårö och Bergmanveckan förra sommaren. Det blev en lyckad resa och en kär återförening. Rest in peace, ol' partner!
Henrik
31.07.2023Carl-Gustaf och jag umgicks flitigt i början av 1970-talet. Från och till bodde jag hos honom i lägenheten på Valhallavägen när Sven var borta på sina inspelningsresor. Och så förstås tillsammans med det glada gänget som alltsomoftast hängde ute på Ingarö. En sväng till Spanien hanns också med. Sedan hände andra saker i mitt liv och jag tappade kontakten. Men det var en rolig och minnesvärd tid som jag minns med glädje.
Den svartvita bilden är tagen på Ingarö 1972 (Foto: Lars Q). Färgbilden togs när jag och min fru hälsade på Carl-Gustaf och Patricia i Gränna sommaren 2021.
Kjell Lööw
30.07.2023Under några år i början på 70-talet umgicks vi flitig. Många fina minnen från den tiden! De här bilderna är från en paddeltur i Dalsland 1973. Frid över ditt minne, kusin Carl-Gustaf!
Bengt
29.07.2023På Bergmanveckan 2022 träffade jag min kusin Carl-Gustaf senast.
Veckans tema var en hyllning till Carl-Gustafs pappa och min farbror Sven Nykvist som skulle fyllt 100 år om han varit i livet.
Under den veckan fick vi chansen att prata minnen bla från kusinträffar när vi var små och filminspelningar som vuxna.
Vila i frid Carl-Gustaf 🌻
Kalle Nykvist
19.07.2023Dina vackra ord när jag förlorat min älskade dotter betydde oerhört mycket. Tack. ❤️
Linda
18.07.2023