Torgny Lekselius

Torgny Lekselius

1939 - 2023
  • Location icon Funbo kyrka, Uppsala
  • Calendar icon 2023-07-12
  • Calendar icon 11:00
  • Candle icon 6 hälsningar

Till minne

Älskad saknad

Dela ett minne

Minnen av Torgny

Anhöriga till Torgny Lekselius har skapat denna minnessida så att du enkelt kan dela med dig av dina minnen av Torgny

Candle icon 6 hälsningar
Sortera efter
Lennart och Margareta Åberg ,Richard och Gunilla Barkevall, Pererik och Helen Åberg
Resize icon

Toggan och Birgitta. Så många sommar - och vinterminnen.
Det började redan på 1940- talet.
Höjdpunkterna var väl ändå midsomrarna. Många känslor alltifrån glädjen med att överlämna knytkalaskorgarna till barnens spänning inför Torgnys överlämnande av alla tävlingspriser

Lennart och Margareta Åberg ,Richard och Gunilla Barkevall, Pererik och Helen Åberg

20.08.2023

När jag tänker på Toggan får jag fram flera minnen från min barndoms somrar som granne till Toggan, Birgitta, Eva, Niklas och Björn. Som flera redan har skrivit var midsommarafton hos Carlings/Lekselius något alldeles speciellt. Det var årets roligaste högtid med bestämda ritualer från morgon till kväll. Toggan, Teddy mfl reste midsommarstången och Birgitta ledde dansen och lekarna. Ett annat minne är doften av Toggans nyslungade honung och hur vi barn fick var sin bit vaxkaka att tugga på. Tack Toggan för de fina minnena! Mina tankar går till hans familj. 🌸

Henrik

05.08.2023

Fina familjen Lekselius💕
som vi fick dela midsommarafton med på Storudden🌿🌸🦋
det är ett roligt och kärt minne Sov gott fina Torgny🌹

Ulla & Christer Asplund

11.07.2023
göran
Resize icon

När Birgitta och jag tänker på Torgny och Birgitta så ser vi framför oss alla de gånger som vi har fått vara med och fira midsommer på Storudden.
Tillsammans med Stefan, Annika och deras pojkar var vi med och klädde majstången och dansade runt den under ledning av Birgitta.
Dessutom bjöds vi alltid på en fantastisk förtäring i trevligt sällskap.
Birgitta och Göran

göran

08.07.2023

Käre Torgny med familj.
Tack för alla goda minnen t ex fredagmiddagar, resan till Schweiz för att hälsa på vännen Arne, golfresor, baden på Storudden och få men dock kräftfiske med och utan regn. Tack för goda minnen och vila I frid utan värkande knän och saknandet efter Birgitta.

Gäddgrändsvännerna

06.07.2023

För två år sedan, sommaren 2021, fick vi tillfälle att hälsa på er en stund, Birgitta och Torgny, på ert kära Storudden. Det blev en riktigt trevlig eftermiddag med sommarfika, promenad vid ert vackra boende och gott samtal. Vi minns dagen med stor tacksamhet, nu när så mycket blivit annorlunda. Vila i frid, Torgny! Ljus och kraft önskar vi dig Birgitta och er alla i familjen!
Varma hälsningar
Bibbi och Anders
Rose-Marie och Lindy

Bibbi och Anders

03.07.2023

Ge minnesgåva

Cancerfonden är en fristående, ideell insamlingsorganisation. För att färre ska drabbas och fler ska överleva finansierar vi den främsta forskningen, sprider kunskap om cancer och påverkar beslutsfattare.

Så gör du för att skänka en minnesgåva

Steg 1

Kontakta den aktuella fonden

Steg 2

Ange gåvans belopp och hälsning i kontakten med den aktuella fonden

Steg 3

Be den aktuella fonden skicka minnesblad till anhörig