Harry Steinmann

Harry Steinmann

1946 - 2022
  • Location icon Silverdalskapellet, Sollentuna
  • Calendar icon 2022-08-26
  • Calendar icon 10:30
  • Candle icon 8 hälsningar

Till minne

Älskad saknad

Dela ett minne

Minnen av Harry

Anhöriga till Harry Steinmann har skapat denna minnessida så att du enkelt kan dela med dig av dina minnen av Harry

Candle icon 8 hälsningar
Sortera efter

Beskedet om Harrys bortgång känns så tungt. Vår vän Harry skall inte mer förgylla våra biokvällar eller andra sociala aktiviteter vi haft gemensamt i nästan 40 år. Det glada, smittsamma skrattet, glimten i blicken och den varma personen Harry kommer vi att så djupt sakna men samtidigt var innerligt tacksamma över att vi fått ta del av under alla dessa år. Harry hade ju inte bara den glade och sociala förmågan utan han var också den varme och hjälpsamme vännen. Han hjälpte oss flera gånger med sin professionella expertis och ”vi ringer Harry” var en ofta förekommande kommentar i vår tidiga bostadskarriär. Och han introducerade och hjälpte vår son Karl att spela golf på Åkargården där Harry inte bara slog ett hole-in-one utan även demonstrerade världens snabbaste golfswing.
Vi tänker på Anne-Marie. Så oerhört tungt för Dig att förlora Din Harry men Er varma och stora familj är förstås tröst i stunden även om alla bär den tunga sorgen efter Harry.
Vi saknar Harry så oerhört.
Gerd och Mats

Gerd o Mats

20.08.2022
Ulla
Resize icon

Vi saknar Dig så oerhört Harry. Vi har känt Dig och Ann-Marie sedan långt tillbaka, som grannar både på Badvägen och i Torekov. Med åren har det vuxit fram en genuin och varm vänskap mellan våra familjer. Umgänget med Dig och Ann-Marie kännetecknades av Ditt glada humör, Din humor och inte sällan också av Din självironi. Vi kommer att sakna våra härliga middagar ihop, kräftskivorna på terrassen i Torekov, korvens dag mm.
Ulla och Claes

Ulla

09.08.2022

Det var en sann glädje och förmån att under många år få arbeta tillsammans med Harry på advokatfirman som stolt bär hans namn.
Harry var en mycket skicklig advokat, specialist inom fastighetsrätt, utbildare och var omtyckt av alla. Arbetet som advokat och företagsledare var många gånger krävande, men det fanns alltid plats för skratt. Harry hade en härlig humor.
Ett fint minne från senare tid är advokatfirmans resa i september 2019 till Reims i Champagne, Frankrike. Vi firade då att det var 30 år sedan Harry startade advokatfirman och så framgångsrikt drivit den genom åren. Att Harry vara med på resan gladde oss alla arbetskamrater. Vi hade fina och roliga dagar tillsammans med utflykter till olika vingårdar och goda middagar på kvällarna. En av dagarna höll Harry ett uppskattat tal för oss. Han berättade om sin juristkarriär och hur det kom sig att han, med stöd från Ann-Marie, vågade ta steget från den trygga domartjänsten på hyresnämnden i Stockholm till att starta egen verksamhet med inriktning på utbildning inom hyresjuridik och hur advokatfirman därefter bildades och växte från år till år med anställda och nya delägare till att bli den specialistbyrå inom fastighetsrätt som vi idag är. Harrys satsning var i alla avseenden lyckosam. Vi är många som har Harry att tacka för mycket.

Vi saknar dig vår kära, varma, omtänksamma vän!
Agneta, Niklas, Maria och Carl

Agneta

08.08.2022

Tack Harry för alla de yrkesmässiga stunder vi haft tillsammans. I Tingsrätten, Bostadsdomstolen, Hyresnämnden, Skiljeförfarande m.m. Tack också för ditt engagemnag i HDK med egna föredrag och väredfulla synpunkter, tillhandahållande av lokal och annat. Jag har upplevt att du alltid gjort ditt bästa för att i seriös anda och med gott omdöme verka för en lösning av de frågor som vi har behandlat. Härtill kommer att du som person varit synnerligen trevlig att samarbeta med. Under resans gång har jag hört flera kollegor och andra instämma i vad jag nu har sagt. Jag saknar dig.
Håkan Julius

Håkan

07.08.2022

Vi fick den sorgliga nyheten om min syssling Harrys bortgång och våra kondoleanser går till hela familjen. Varme hälsningar från Kent med familj i Norge.

Kent

04.08.2022

Kära fina Harry, så många roliga och glada minnen vi har tillsammans. Du var en riktig muntergök
som hade så nära till skratt. Det är en rikedom att finna glädje. Vi saknar dig oerhört.
Kram Gunnel o Lasse

Gunnel o Lasse

25.07.2022
Ann-Marie
Resize icon

Harry i mitt hjärta

Ann-Marie

24.07.2022

En sista hälsning.

Arne, Kerstin och Martin Johansson

20.07.2022

Ge minnesgåva

Hjärt-Lungfonden samlar in och delar ut pengar till livsviktig forskning. Vi arbetar för att fler människor ska få ett längre och friskare liv. Din gåva är livsviktig.

Så gör du för att skänka en minnesgåva

Steg 1

Kontakta den aktuella fonden

Steg 2

Ange gåvans belopp och hälsning i kontakten med den aktuella fonden

Steg 3

Be den aktuella fonden skicka minnesblad till anhörig