
Maj-Britt Elfström
1928 - 2024
-
Vallentuna kyrka, Vallentuna
-
2024-05-31
-
14:00
-
6 hälsningar
Till minne
Maj-Britt Elfström
Älskad, saknad, omtyckt av alla
Kenneth, Yvonne
Niklas, Monika
Martin, Johanna
Nils, Livia, Ellinor
Leandro
släkt och vänner
Dela ett minne
Ge minnesgåva
Hjärnfonden är en ideell insamlingsstiftelse med uppgift att samla in och fördela pengar till forskning samt informera om hela hjärnan och alla dess sjukdomar, skador och funktionsnedsättningar.
Minnen av Maj-Britt
Anhöriga till Maj-Britt Elfström har skapat denna minnessida så att du enkelt kan dela med dig av dina minnen av Maj-Britt
Majsan,
Tack för alla fina o roliga stunder vi fått dela med dig!
Så omtänksam, engagerad, glad och med ett stort varmt hjärta med plats för många.
Vi saknar dig men det känns bra att veta att du o Lillan (mormor) åter igen kan gapskratta med varandra åt något som bara ni förstår. Så som systrar gör!
Många kramar Malin o Liselotte med familjer
Malin och Liselotte med familjer
21.05.2024Vila i frid, lilla famor.
Aldrig långt borta för när jag steker köttbullar eller sjunger en visa för Leo så kan jag minnas lukten från ditt kök eller höra dina vaggvisor och du är med mig.
Tack för allt du gav, farmor.
Saknar dig!
ps
du gav mig aldrig receptet på köttbullar, men jag tror jag börjar klura ut det själv...Vi får tala om det när vi ses.
ds
Martin med familj
19.05.2024Tack kära lilla farmor för alla fantastiska stunder på Rödlöga. Vilka fina minnen!
Tack också för maten som var så fruktansvärt god och som inspirerar mig än idag. Dina söndagsluncher räckte till ett helt kompani.
Det mest oväntade minnet är när du köpte en hårddisk på 30MB till mig för 4.000kr i stan nån gång runt 1990 som du kånkade hem helt ovetandes hur offantligt framtidsvisionär du var.
Tack för all kärlek!
Niklas med familj
19.05.2024Kära moster, tack för alla fina stunder tillsammans. Du kommer alltid finnas i mitt hjärta.
Älskar dig
Bettan
Bettan
16.05.2024Så mycket kärlek och så mycket omtanke.
Älskad, saknad.
Kenneth och Yvonne 🕯🕯
Kenneth och Yvonne
16.05.2024En sista hälsning.
Kenneth och Marjatta
Marjatta
16.05.2024